}
Follow us on Facebook
Powered by: Internetsmash

Σάββατο 22 Απριλίου 2017

«Ναι ρε φίλε» - «Χρυσός» ο Λ.Πετρούνιας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής! (βίντεο) του Θεόφραστου Ανδρεόπουλου

Το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Κλουζ κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας φέρνοντας την χαρά στην χώρα του που ζει τον εφιάλτη των μνημονίων για πάνω από μια επταετία.
Ο σπουδαίος Έλληνας γυμναστής με ένα αψεγάδιαστο πρόγραμμα βαθμολογήθηκε με 15.433 βαθμούς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Να σημειωθεί ότι είναι η τρίτη και μάλιστα συνεχόμενη φορά που γίνεται πρωταθλητής Ευρώπης. Ότι και να πούμε ο Λ.Πετρούνιας ήδη έχει μπει στο «Πάνθεον» των μεγαλύτερων γυμναστών όλων των εποχών.
«Ναι ρε φίλε» είμαστε πάλι πρώτοι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι μεγάλη ήταν η επιτυχία και για τον δεύτερο Έλληνα αθλητή Κωνστανίνο Κωνσταντινίδη. Ο συναθλητή του Λευτέρη Πετρούνια που συμμετείχε για πρώτη φορά σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τερμάτισε στην έκτη θέση με 14.666 βαθμούς. Καθόλου άσχημα!